тел./ факс (057) 763-21-51     |    61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3     |  e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua
Харківський фаховий коледж спорту
Харківський фаховий коледж спорту

Сторінка для педагогів

Як вчителю не стати жертвою булінгу

Як вчителю не стати жертвою булінгу

Жертвами булінгу нерідко стають  вчителі – вони потерпають не лише через психологічне, а й через фізичне насилля з боку учнів та їхніх батьків.

Рекомендації щодо онлайн-безпеки для педагогічних працівників

Що таке булінг

Булінг – один із різновидів насильства, який застосовується переважно в колективах з метою особистого самоствердження “булера” за рахунок систематичного приниження “жертви”. Існує фізичний, психологічний, економічний, сексуальний та кібербулінг. Шкільного середовища стосуються передусім перші два види. Так, фізичний булінг найчастіше проявляється в таких формах як побиття, ляпаси чи штовхання. Психологічний – у вербальному цькуванні (надання прізвиськ, обзивання, поширення пліток).

Чому виникає булінг щодо вчителя

Часто булінг проявляється таким чином: вчитель проводить урок, а школярі не звертають на нього уваги й навмисно голосно розмовляють та займаються своїми справами. Іноді доходить і до того, що діти починають жбурляти в учителя, скажімо, папірці та відкрито насміхатися. Здебільшого, усі зусилля педагога припинити це – марні.

Як правило, явище булінгу педагоги озвучують тоді, коли ситуація вже критична. На перші прояви ж – “заплющують очі”. Однак з проблемою потрібно починати працювати одразу, тоді більша вірогідність її успішного вирішення. 

Сподіватися ж на те, що ситуація покращиться сама собою, не варто.

У більшості випадків, за словами експертки, “булерами” є підлітки. Вони вже починають шукати себе і не вважають авторитетом батьків чи вчителів. А також – хочуть поводитися, “як дорослі” і, водночас, періодично “стрибають у дитинство”, що робить їх безвідповідальними.

Передусім виникненню булінгу “сприяють” часті розмови про те, що в сучасному світі наявність освіти не є необхідністю. Відповідно, коли батьки “змушують дітей” іти до школи, а вчитель, натомість, “перегинає палицю”, позбавляючи їх свободи, – підлітки починають бунтувати.

Отже, підлітків заплутує подвійність думок дорослих з приводу навчання. З одного боку, ті вимагають, щоб діти старанно вчилися. З іншого – обговорюють дипломи, які лежать на полицях.

До того ж, учитель зараз – не єдине джерело знань. “Діти з легкістю відкривають мережу і можуть знайти там усе, що потрібно. Так учні самі показують, що вчителям уже час змінюватися і шкільну систему освіти теж терміново потрібно реформувати».

Велику роль відіграє і ставлення самого педагога до своєї роботи. 

Якщо він просто бажає “відчитати” матеріал і якомога швидше піти, то сам руйнує мотивацію дітей до навчання. Звісно, урок не має бути розвагою, проте, якщо школярам нудно, вони шукають цікавіше заняття, ніж, наприклад, конспектування слів учителя. Й інколи цією “розвагою” стає саме знущання над педагогом.

“Найпопулярніші” ситуації – школярі регулярно ображають педагога словесно, ігнорують його чи влаштовують “бойкоти” (“не хочу нічого вчити, що ви мені зробите?”)”.

Також вона додає, що сьогодні авторитет учителя в суспільстві справді “підірваний”. Передусім тому, що і діти, і батьки бачать, що освічені люди, зокрема й педагоги, часто не забезпечені на достатньому рівні, отримують низькі зарплати. У сучасному світі “вартим поваги” чомусь вважається той, хто успішний передусім фінансово.

Більшість випадків булінгу трапляються, коли:

  • дитина копіює побачене вдома;
  • є гіперопіка – школяр прагне довести, що має бути центром уваги і в школі теж;
  • дитина сама стає жертвою насилля в сім’ї, і в школі самостверджується.

Як бути

Варто зважати на специфіку роботи з підлітками. Вони мають певні інтереси, якими їх можна зацікавити. Або, навпаки – можна включити підлітка в свої інтереси, які йому доступні.

Це не означає, що потрібно перестати бути вчителем, просто варто припинити займатися традиційними “оцінками”. Потрібно переходити передусім до розвитку умінь і навичок, дати школярам певні орієнтири. Ті вчителі, які продовжують займатися просто передачею знань, перебувають у дуже ризиковій для себе ситуації.

Практика розмов з “проблемним” учнем сам на сам невдала і може призвести до погіршення ситуації. Тоді можна “втратити” і весь клас.

“Ситуація, в якій ми починаємо розмовляти індивідуально з кожним, є першим кроком переходу на особистості, де з’являються якісь оцінки, хтось хороший чи поганий тощо. І, як тільки це відбувається, виникає булінг. Швидше навіть – звичайний комунальний конфлікт, коли підліток має бажання знищити вчителя”.

Звісно, кожен з учнів – індивідуальність, і до них потрібно ставитися відповідно. Але, якщо ми говоримо про урок, то там усе ж психолог рекомендує працювати з групою. Світ змінюється, і сьогодні важливо вміти вирішувати щось групою, працювати з груповою динамікою, емоційним інтелектом і сприйняттям одне одного.

“Часто в підлітка -”булера” – конфлікт не лише з учителем. Він хоче продемонструвати щось одноліткам. А завдання вчителя – включити цього учня в загальну групову динаміку в класі, зацікавити його. Вкрай важливо зараз навчати самих учителів працювати з групою, а не традиційно сидіти за столом “із прямими очима і рівною спиною”.

Щодо методів покарання чи “задобрення” учнів, то в цьому випадку це навряд чи діятиме. Ситуація “пряників” рано чи пізно стане безглуздою – така мотивація, як правило, діє недовго. Крім того, існує ризик “вичерпання” фантазії, щоб щоразу вигадувати щось, чим їх можна було б мотивувати.

Відповідальність за булінг

Варто зазначити, що в січні цього року в Україні запрацювали зміни до закону про протидію булінгу, який враховує і випадки цькування вчителів, як учасників освітнього процесу. 

Найжорсткіше покарання за це – 1700 гривень штрафу й 40 годин виправних робіт (у разі повторення – до 60 годин виправних робіт та до 3400 гривень штрафу). Якщо “булерам” до 16 років – санкції будуть накладати на батьків чи опікунів.

Також передбачено штраф і для керівника закладу освіти, якщо він не повідомить про факт булінгу в поліцію. Його чекає штраф 850-1700 грн або виправні роботи терміном до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку. 

Булінг щодо вчителів: як педагогу захиститися від насилля

У зв'язку з переходом учнів на дистанційне навчання за останній місяць вчителі почали масово ставати жертвами булінгу зі сторони дітей.

Ще 20 років тому батьки практично не втручалися у навчальний процес вчителів. В цей період вчитель мав значно більший авторитет, ніж зараз. Тоді мама й тато школяра рахувалися з думкою педагога, брали до уваги його зауваження і прислухалися до порад щодо навчання та виховання малюка. Тепер відношення батьків до вчителів кардинально змінилося. Вони перестали поважати викладачів, більше не зважають на їх настанови, а деякі зовсім вважають педагога своєю прислугою, яка повинна забавляти дітей, поки ті на роботі. Школяр бачить таке ставлення мами й тата до вчителя, як результат, він починає поводитися аналогічним чином.

Чи можуть причиною такої негативної поведінки дитини щодо вчителя стати її друзі?

Звісно. Найчастіше такі школярі лише прикидаються друзями. Вони шукають собі жертву, зазвичай нею стає один із однокласників, якого переконують, що зривати урок чи насміхатися над вчителем - це круто. І якщо нова людина хоче влитися у компанію, то їй необхідно робити всілякі неправильні та неприємні для педагога речі. В результаті страждають саме вчителі. У такій ситуації потрібно пояснити дитині, яку використовують, хто такі справжні товариші. Запитати школяра чи йому допомагають і підтримують його нові друзі чи лише глузують з нього. Як результат, школяр перестане спілкуватися з новими "токсичними" приятелями і припинить чинити булінг щодо вчителя.

Чому під час дистанційного навчання булінг щодо вчителів став масовим?

Є кілька причин. Багато дітей думає, що вони "вийдуть сухими" із такої ситуації. І їх насправді ніяк неможна покарати, бо вони неповнолітні. Вчителі також не знають, як правильно чинити, адже тепер школяр не знаходиться поруч, його неможливо викликати після уроків і провести наодинці виховну бесіду. Проте найбільшою проблемою є поведінка батьків. Під час карантину увесь контроль за дитиною ліг на їх плечі. У мами з татом більше немає розвантаження, яке вони отримували, коли їх малюк ходив до школи. Як результат, батьки стають більш роздратованими, гірше контролюють свої емоції. Замість того, щоб спокійно вирішити якусь проблему, що виникає у школяра з навчанням, вони в його присутності починають критикувати систему освіти та вчителів. Саме їх коментарі дають зелене світло і спонукають дитину пізніше поливати брудом педагога. Щоб цього уникнути батькам необхідно припинити погано висловлюватися про педагогів при своїх дітях.

Виходить, що основна проблема в батьках?

У зв'язку з тим, що батьки змушені практично весь день проводити з дітьми, останні їх сильно виснажують. Тоді мама й тато намагаються відгородитися від школяра, стараються проводити з ним якомога менше часу. Більшості просто не вистачає терпіння і навичок увесь час контролювати і виховувати своє чадо. У кінцевому підсумку дитина починає нудьгувати і в неї виникає емоційний голод. Щоб якось це компенсувати малюк береться цькувати свого вчителя, адже він єдиний, хто звертає на нього увагу. Також батькам необхідно слідкувати за тим, що дивляться та в які ігри бавляться школярі. Адже чимало негативу вони отримують ще й звідти.

Як діяти вчителю, якщо проти нього чинять булінг?

Наразі педагога найчастіше починають цькувати під час онлайн уроків. Якщо дитина, наприклад, починає нецензурно висловлюватися і на зауваження вона не реагує, тоді вчителю потрібно вимкнути їй звук. Також кривдника можна повністю відключити з конференції. Якщо це не допомагає і школяр повторно підключився, тоді варто завершити урок. Увесь час можна записувати відео поведінки дитини. Після треба подзвонити дирекції школи і психологу. Останній повинен занотувати усе, що відбулося під час заняття. Якщо на одного учня складуть щонайменше три протоколи - це стане підставою, щоб до справи залучали ювенальну поліцію. Останніх повинен викликати саме директор.

Чи варто в такій ситуації підключати батьків?

Звісно. Після того, як усі свідчення вчителя запротоколюють, потрібно дзвонити батькам і пояснювати ситуацію, яка виникла і чим це загрожує їм та їхньому малюку. Необхідно, щоб мама або тато провели зі школярем виховну бесіду. Як варіант, можна попросити, щоб хоча б один із батьків перебув поруч із учнем під час усіх наступних уроків. Зазвичай цього достатньо, щоб дитина більше не чинила булінгу проти жодного з вчителів. Зі школярем після того, як він чинив булінг наодинці розмовляти не варто. Дитина просто почне виправдовуватись і навряд чи визнає свою провину.

Як після такої ситуації вчителю повернути авторитет серед дітей?

Найважливіше, щоб педагог припиняв будь-які ознаки булінгу одразу ж, не давши ситуації розвинутися. Якщо буде всього один або два випадки цькування, однак з кривдником все владнають, то інші також це відчують і булінгу проти вчителя більше не чинитимуть. Проте, якщо авторитет усе ж похитнувся, тоді педагогу необхідно змінювати стиль викладання. Тобто менше розповідати, а заставляти учнів більше виконувати практичних робіт. Необхідно, щоб школярі якомога більше мислили над предметом. Також можна частіше давати дітям різні тести чи самостійні роботи. Саме в цей період вони фокусують всю увагу на вивченому матеріалі, а не на вчителеві.

Які наслідки для вчителя над яким чинили булінг?

Через підвищене хвилювання людина починає втрачати як психологічне, так і фізичне здоров'я. Педагог позбувається рівноваги, йому складно приймати рішення, проводити заняття, адже увесь час турбує сум'яття. Якщо над вчителем вчинили булінг, йому в жодному разі не можна це приховувати. Необхідно розповісти про ситуацію будь-якій людині, якій він довіряє. Це може бути колега, хтось із рідних, а найкраще - психолог. Коли людина розказує про свою проблему, в її мозку задіюються аналітичні центри. Вона починає краще сприймати обставини і їй значно простіше знайти їх вирішення. Після їй буде легше впоратися з емоціями і тривогою.

Наша адреса

61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3
e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua    

Подзвонити нам

(057) 763-21-51
ХФСПК © 2014-2021
Сайт создан "G-Studio"