тел./ факс (057) 763-21-51     |    61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3     |  e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua
Харківський фаховий коледж спорту
Харківський фаховий коледж спорту

Новини

Всесвітній день боротьби з прокрастинацією 2023

Всесвітній день боротьби з прокрастинацією 2023
Сьогодні, 6 вересня, відзначається Всесвітній день боротьби з прокрастинацією. З цього приводу, у ХФКС практичним психологом Людмилою ШЕВЧЕНКО було організовано просвітницький захід “Скажімо Прокрастинації ні !”.
На заході були розглянуті поняття:
Що таке “Прокрастинація?”
Причини виникнення цього явища.
Методи боротьби з Прокрастинацією.
Як це явище виглядає на практиці?
Прокрастинація – це схильність до постійного відкладання навіть важливих і термінових справ, що призводить до життєвих проблем і болючих психологічних ефектів. Прокрастинатори — люди, схильні відтерміновувати виконання завдань, перекладати відповідальність на інших, працювати хаотично, без плану, або лише під натхненням. Тому вони є неефективними членами у команді.
До поширених проблем, які призводять до прокрастинації в навчанні, належать абстрактні цілі, відчуття перевантаженості, перфекціонізм, страх невдачі, неприйняття завдань, образа, проблемне робоче середовище і пошук відчуттів.
Люди часто думають, що відкладають справи через лінь чи нестачу сили волі, але реальна причина дещо складніша і пов’язана з нашими когнітивними механізмами. Це проблема регуляції емоцій, викликаних певними обставинами — нудьгою, тривогою, невпевненістю, розчаруванням. Справа в тому, що мозок людини складається з двох структур — лімбічної системи та префронтальної кори. Лімбічна система — первинна й домінуюча, вона регулює нашу автоматичну поведінку у відповідь на емоційні подразники, а префронтальна кора вважається такою, що сформувалася пізніше і відповідає за планування та прийняття усвідомлених рішень. Коли ми відчуваємо неприємні емоції, мозок хоче нас захистити, а оскільки лімбічна система набагато сильніша, то часто вона перемагає, тому ми просто ігноруємо небажані справи, навіть якщо усвідомлюємо їхню необхідність.
Сприяють прокрастинації й певні особливості характеру, і одна з них, як не дивно — перфекціонізм. Здавалося б, прагнення до досконалих результатів несумісне із зволіканням, але насправді воно іноді змушує чекати ідеальних обставин, які можуть ніколи не настати. Хронічні прокрастинатори часто мають низьку самооцінку, тому відкладають важливі завдання на «потім» через страх не впоратися з ними. Схильні до прокрастинації й нерішучі та боязкі особи — зазвичай вони зволікають з прийняттям важливих рішень, зрештою дозволяють іншим людям вирішувати за них, а потім звинувачують їх у власних невдачах.
Передусім необхідно розбивати великі завдання на менші частини. Наприклад, якщо треба написати статтю, треба спочатку визначитися з темою, потім знайти джерела інформації, після чого написати вступ. При цьому нові пункти плану краще додавати після того, як виконано попередні.
Також важливо обрати період, найкращий для продуктивної роботи — у когось це ранок, а комусь краще працюється вечорами. Розклад з чітко визначеними годинами допоможе запобігти прояву прокрастинації, так само як і чітке визначення строків — конкретних і реалістичних. Обов’язково необхідно встановити ліміт часу на телефонні дзвінки та соціальні мережі і в жодному разі не перевищувати його.
Не останнє значення в подоланні прокрастинації має підвищення енергетичного рівня організму, адже часто саме втома змушує нас відкладати справи. Тому варто звернути увагу на достатній сон, здорове харчування, прогулянки надворі, спорт та улюблене хобі — все, що відновлює наш фізичний і психічний стан.
Правильно буде зробити неприємні справи більш приємними — наприклад, прибирати під супровід улюбленої музики або запланувати якусь нагороду за успішне закінчення роботи.
Деякі люди не сприймають звичку зволікати як серйозну проблему, тому День боротьби з прокрастинацією покликаний підвищити нашу обізнаність щодо цього явища і переконати в його шкідливому впливі.
Один з прикладів негативного впливу прокрастинації на здоров’я — постійне відкладання медичних оглядів чи необхідних фізичних вправ. Також науковці виявили зв’язок між прокрастинацією й серцево–судинними захворюваннями, зокрема, гіпертонією. Це й не дивно, адже наша підсвідомість завжди пам’ятає про невиконані завдання, а напружена робота поспіхом та в останню хвилину лише додає стресу.
До того ж і результат від такої роботи бажає кращого — хоча б тому, що немає часу все перевірити і впевнитися в правильному виконанні. Таким чином можна підвести інших людей, наприклад, співробітників, робота яких є наступним етапом. Тобто, прокрастинація негативно впливає на професіоналізм та авторитет серед колег і навіть може призвести до звільнення.
Звичка зволікати часто приносить фінансові збитки — наприклад, якщо відкладати оплату комунальних рахунків та інших платежів на останній день, досить легко щось забути, і в результаті заплатити набагато більше, отримавши пеню або штраф.

Страждають від прокрастинації як стосунки з близькими та друзями, так і самооцінка людини, адже кожному гірко усвідомлювати, що багато часу та можливостей згаяно, і жити з відчуттям розчарування та зневіри в собі. Тому замість того, щоб дозволяти шкідливій звичці керувати нашим життям, варто з нею поборотися, і День боротьби з прокрастинацією спонукає саме до цього.

Наша адреса

61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3
e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua    

Подзвонити нам

(057) 763-21-51
ХФСПК © 2014-2021
Сайт создан "G-Studio"