УРОК-ЗАСТЕРЕЖЕННЯ «ІНТИМНЕ СЕЛФІ В ІNTERNET – ЖАРТ ЧИ НЕБЕЗПЕЧНИЙ РИЗИК?» (до Міжнародного дня безпечного Інтернету (Safer Internet Day)
Інтернет – це потужний інструмент з величезними можливостями для навчання, дозвілля, підвищення кваліфікації та набуття нових здібностей і знань, а також громадської діяльності. Однак з можливостями … приходять і ризики.
У лютому кожного року відбувається подія, яка популяризує безпечне та відповідальне використання Інтернету дітьми та молоддю, а саме – відзначається Міжнародний день безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Дата визначається другим вівторком місяця і цьогоріч припала на 9 лютого. У 2021 році День безпечного Інтернету проходить під гаслом «Разом для найкращого Інтернету».
Екран смартфону чи компʼютера створює ілюзію захисту і безпеки. І ми, не замислюючись про якісь ризики для власної безпеки та здоровʼя, залишаємося з ними один на один. Проте, надіславши кому-небудь світлину свого оголеного тіла, ти одразу втратиш можливість контролювати подальший шлях цього зображення і не зможеш запобігти негативним та небезпечним наслідкам цього вчинку у власному реальному житті.
Так, з метою актуалізації та узагальнення знань учнів з інформатики, розширення та збагачення знань з етикету електронного листування, правил безпечного користування мережею Internet, формування уявлення про актуальні ризики в Інтернеті, пов’язані з надсиланням власних інтимних фото, розвитку критичного, логічного та інформаційного (аналітичного) мислення, вмінь і навичок застосовувати знання з інформатики та загального життєвого досвіду на практиці, виховання наукового світогляду та цікавості до пізнання шкільного предмету інформатика, вчителями інформатики ХФКС Мошенською Н.В. та Горбенко О.Б. для учнів 7-го класу був проведений позакласний захід (відкритий урок) з інформатики, присвячений Всесвітньому дню безпечного Інтернету (Safer Internet Day), який цьогоріч проходить під гаслом «Разом для найкращого Інтернету», на тему «Інтимне селфі в Іnternet – жарт чи небезпечний ризик?». Захід проходив у нетрадиційній формі – формі квесту, в якому змагалися дві команди – «TikTok» та «Twitter». Серед запрошених гостей на заході були присутні вчитель права, громадянської освіти Беденко С.М., практичний психолог Тищук Г.П., старший інспектор з кадрів Панькова О.Д., завідувач гуртожитку Цовма Г.О.. Під час заходу діти ознайомилися з деякими злочинними практиками в мережі, а саме з поняттями секстинг, сексторшен та кібергрумінг, дізналися про правила безпечності в Інтернеті – тест «білборду» і тест «светру», сформували поняття про алгоритм дій та отримання допомоги у разі потрапляння в ситуації секстингу чи оnline-грумінгу, колективно визначили правила безпечного поводження в Internet та захисту персональної інформації. По закінченню всі учасники отримали заохочувальні призи.
Кожні 5 хвилин Internet Watch Foundation (неурядова організація, створена у Великій Британії у співдружності з поліцією, урядом, суспільством, інтернет-провайдерами для нагляду за інтернетом, по суті – «гаряча лінія» для повідомлення про неправомірний контент в інтернеті) знаходить у мережі фото чи відео сексуального насильства над дитиною. 46 млн. зображень із дитячою порнографією зберігається у базі Європолу. Третина цих матеріалів припадає на селфі, тобто дітей/підлітків змушують робити інтимні фото чи відео самостійно. Кібергрумінг не має меж – злочинець і жертва можуть знаходитися на різних континентах, бути різних національностей тощо. Часто над такими злочинами працюють цілі угруповання, до яких входять і чоловіки, і жінки. Зазвичай вони заводять фейкові акаунти в соцмережах, але можуть діяти й через популярні месенджери, а також чати оnline-ігор та інших програм.
Статистика онлайн-злочинів свідчить про сумні факти. Але освітяни ХФКС наголошують: відповідні знання, обережність, стриманість власної активності в мережі, розуміння значущості особистого цифрового сліду допоможуть убезпечити себе від неприємностей в Internet!
Наша медіаграмотність і цифрова обізнаність – це наша сила!
Бережіть себе як offline, так і оnline!