ТАЙМ-МЕНЕДЖМЕНТ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ, АБО ЯК НАВЧИТИСЯ ПЛАНУВАТИ СВІЙ ЧАС ЕФЕКТИВНО

Тайм-менеджмент, або керування часом (від англ. time management) – сукупність методик оптимальної організації часу для виконання поточних задач, проєктів та календарних подій.
Вміння грамотно керувати своїм часом – важлива навичка, що сприяє продуктивній роботі та дисциплінує. Якщо правильно організувати день, тиждень, місяць і рік, можна досягти досить ефективних результатів. Графік людей залежить від сфери, в якій вони працюють, тож і вибудовувати його слід відповідно до різних аспектів.
Освітянам, окрім проведення навчальних занять, перевірки домашніх завдань, підготовки та написання наукових публікацій, керування проєктною роботою здобувачів освіти та ще багатьох обовʼязків, край важливо знаходити і реалізовувати час і для самоосвіти, і для хобі та відпочинку.
Як упорядковувати власні активності: роботу та саморозвиток, де шукати вільний час на себе та відпочинок з близькими та багато інших лайфхаків та рекомендацій для освітян можна знайти на освітній онлайн-платформі EdEra.
Якщо ви щоразу тривожитеся, що не встигаєте вчасно перевірити домашні роботи учнів та учениць, підготуватися до занять наступного дня – визначте для себе: що важливіше і терміновіше, а що навпаки – може зачекати. Щоб бути у тонусі і не стресувати зайвий раз через купу справ:
- користуймося інструментами для планування;
- оптимізуймо підготовку до уроків, визначаючи пріоритетні завдання;
- використовуємо готові шаблони для планування уроків, щоб заощадити час.
Знайдіть свій пік продуктивності. Наприклад, якщо ви знаєте, що більш енергійні й заряджені зранку, намагайтеся саме тоді виконувати найбільшу кількість справ, особливо найскладніших чи найбільш важливих. Якщо ви волієте працювати ввечері й маєте таку змогу – дотримуйтеся такого графіка. Це кращий варіант, ніж вимагати від себе працездатності, коли організм ще не прокинувся, або засинати над справами у пізній час.
До того ж різні завдання потребують різного запасу енергії. Коли у вас його мінімум, можна віддати перевагу механічній роботі, наприклад, порахувати бали учнів за тест, а коли сил більше – готуватися до уроку чи писати наукову статтю.
Ось кілька методів, які допоможуть вам бути ефективними на роботі та мати достатньо часу для відпочинку та особистих справ.
- Метод 4D (Do, Delay, Delegate, Drop)
Розділіть усі завдання на 4 категорії:
Do – завдання, які треба виконати негайно;
Delay – завдання, які можна відкласти на потім;
Delegate – завдання, які варто делегувати колегам;
Drop – завдання, які можна відкинути загалом.
Цей метод допомагає чітко визначати пріоритети, уникати зайвого стресу та фокусуватися на найважливішому. Завдяки цьому зникне перевтома і буде легше шукати мотивацію для життєвих справ.
- Метод GTD (Getting Things Done)
Замість того, щоб покладатися лише на свій мозок, краще зберігати всі робочі дані в у письмовому вигляді: блокноті чи нотатках у телефоні. Так ми завжди знатимемо, що потрібно робити далі без страху, що настане хаос. А мозок подякує, бо матиме час генерувати нові ідеї. Обов’язково зберігайте схему, яку пропонує ця методика.
-
Матриця (квадрат) Ейзенгауера
Ця концепція втілена на основі історії 34-го президента США – Дуайта Д. Ейзенхауера. Він завжди говорив: «У мене є два типи проблем: термінові та важливі. Термінові не завжди важливі, а важливі не завжди термінові». Це допомагало президенту впорядкувати щоденні робочі графіки та дозволяло використовувати час більш ефективно.