СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ МЕТОДИ ФОРМУВАННЯ ЗГУРТОВАНОСТІ ТА ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ КОМАНДНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ФУТБОЛЬНОЇ КОМАНДИ

Досвід роботи у фаховому спортивному коледжі на спортивному відділенні футболу свідчить, що технічна підготовка професійних спортсменів – це лише частина успіху. Дуже важливим є створення всередині колективу атмосферу довіри, взаємопідтримки та формування командного духу.
Практичними методами роботи, які допомагають згуртувати команду та зробити її роботу злагодженою, можуть ефективно використовуватися наступні:
1. Робота над формуванням спільних цінностей та командної ідентичності. Акцент робимо на тому, що команда – це не просто група гравців, а одна велика родина. Для цього ми: спільно формуємо місію та цінності команди. Кожен гравець висловлюється, що для нього означає команда, які принципи важливі. Це створює спільну мету.
Також впроваджуємо символіку команди: спільні ритуали перед грою, мотиваційний слоган, пісня, мотиваційне коло тощо).
2. Тімбілдінгові вправи та рольові ігри.
Щоб створити атмосферу довіри та взаєморозуміння, можна використовувати наступні вправи:
-
«Мій сильний бік» – кожен гравець пише на аркуші свої сильні сторони у грі та зазначає, як він допомагає команді. Це підвищує самооцінку та зміцнює командний дух.
-
«Сліпий футболіст» – гравці об’єднуються у пари: один із них із зав’язаними очима, а інший керує його діями голосом. Це допомагає розвивати довіру та комунікацію.
3. Робота з емоціями та стресом.
Гра у футбол – це не тільки фізичне навантаження, а й велика емоційна напруга гравців. Щоб допомогти команді поратися зі стресом можна використовувати такий лайфхак – «Щоденник емоцій», де гравці після матчів та/або тренувань записують все, що їх мотивувало, що засмутило, що допомогло впоратися з емоціями.
Також доцільним буде навчання вихованців технікам контрольованої агресії, коли вони розуміють, що емоції потрібно спрямовувати на результат, а не на конфлікти.
4. Робота щодо спільної відповідальності та лідерства.
Щоб команда працювала, як єдиний злагоджений механізм, кожен її учасник має відчувати відповідальність за спільний результат. Для цього ефективним є використання методики відкритого обговорення рішень, коли перед важливими матчами чи змінами у стратегії проводиться спільний аналіз ситуації, коли кожному надається можливість вільно висловитися та обов՚язково бути почутим.
5. Формування командного духу через спільні заходи.
Позатренувальні активності допомагають впливати на відносини у колективі. Доцільно проводити неформальне обговорення футбольних матчів, заохочувати та навчати взаємодопомозі у навчанні – гравці, які навчаються краще, допомагають слабкішим.
Згуртованість команди – це не просто вдале тренування, а щоденна робота над довірою, відповідальністю та емоційним зв’язком між гравцями. Використовуючи ці методи, ми не лише будуємо сильну футбольну команду, а й виховуємо справжніх лідерів та особистостей.