тел./ факс (057) 763-21-51     |    61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3     |  e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua
Харківський фаховий коледж спорту
Харківський фаховий коледж спорту

Методична робота

XXI Радіодиктант єдності: сьогодні модно писати грамотно

XXI Радіодиктант єдності: сьогодні модно писати грамотно

9 листопада 2021 р., на День української писемності та мови, спортивна родина ХФКС вже традиційно долучилася до масштабної всеукраїнської акції – написання XXI Радіодиктанту національної єдності. Радіодиктант транслювався на Першому каналі Українського радіо, на сайті Українського радіо, на Facebook-сторінці Українського радіо, на сайті Суспільного. Українців з усіх куточків світу долучилися до написання диктанту і тим підтвердили, що там, де є українець, там є повага і любов до українського слова, української культури та духовності.

Цього року українці писали диктант, створений патріархом сучасної української літератури Юрієм Андруховичем – значущою фігурою сучасної літератури, блискучим стилістом, твори якого відкривають усі можливості української мови. Юрій Андрухович власне сам читав диктант у прямому ефірі.

Уперше в Україні радіодиктант відбувся 24 травня 2000 р., присвятили його тоді дню Кирила і Мефодія. Акцію, присвячену державній мові, започаткувало Українське радіо. Лише згодом, 9 листопада, День української писемності та мови стає офіційною датою для проведення радіодиктанту.

З 2015 р. захід, так би мовити, диджиталізується: тепер написані диктанти можна сканувати або фотографувати й надсилати також електронною поштою (організатори щороку винагороджують найкращі роботи призами). Також диктант починають транслювати не лише на радіо, а й на UA:Перший, а з 2017 р. – ще й на Facebook-сторінці.

Щороку кількість візійних локацій, де пишуть диктант, збільшується. А 9 листопада 2019 року Google-запит «Радіодиктант» став найпопулярнішим серед української інтернет-аудиторії.

7 причин написати всеукраїнський радіодиктант:

Відчуття єдності. Учасники акції щороку відзначають насамперед саме це: коли пишеш диктант одночасно з багатьма іншими людьми, які приєднуються до події не лише в Україні, а й по всьому світу, з’являється надзвичайне відчуття єдності, приналежності до чогось великого, масштабного, важливого.

Самоперевірка. Є, мабуть, однією з основних причин взяти участь у такій акції. Диктант національної єдності максимально охоплює правила сучасного правопису. Текст після трансляції оприлюднюють, тож кожен учасник має чудову нагоду перевірити себе. Одна з беззаперечних переваг такого диктанту – відсутність оцінки й аналіз виконаного. Це максимально корисний досвід, адже саме мовлення – усне і письмове – є візитівкою людини.

Традиція. Ми всі маємо свої ритуали й традиції – національні, сімейні, особисті. Приєднатися до щорічного написання радіодиктанту – нагода започаткувати для себе ще одну чудову традицію і зайвий раз відчути спектр позитивних емоцій.

Новий досвід. Новий досвід – завжди певне відкриття, нова навичка, яка дає враження й відкриває нове розуміння. Досвід письма та робота над помилками – це не лише про грамотність. Це про життєву навичку робити висновки та працювати над покращенням після будь-якої виконаної справи або життєвої ситуації. А ще це чудова нагода випробувати на собі сучасний тренд – навчання упродовж життя.

Власний приклад. Участь людини в написанні диктанту національної єдності показує, як вона ставиться до своєї країни й мови. Безумовно, така акція демонструє важливість державної мови, показує, що ви вважаєте її престижною. А власний приклад завжди може стати мотивацією для інших діяти так само – поважати свою мову та країну.

Нові знання. Диктант – це не просто набір речень з орфограмами та правилами пунктуації. Це цілісний текст, об’єднаний спільною думкою. І нерідко сучасні диктанти несуть багато цікавої інформації. Іноді такий текст може стати справжнім відкриттям, надихнути, привернути увагу до важливої проблеми чи принести насолоду завдяки вишуканому стилю й красі слова. Виконання, здавалося б, шкільного завдання може подарувати нові знання й рухати особистість далі вперед.

Бути грамотним – модно і престижно. Людина ХХІ століття публічна, є лідером думок та об’єктом цікавості у певному колі. Грамотність – це така собі рекомендація для людини перед аудиторією, партнерами, новими знайомими, читачами, підписниками.

Наша адреса

61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3
e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua    

Подзвонити нам

(057) 763-21-51
ХФСПК © 2014-2021
Сайт создан "G-Studio"