«ВОЛОНТЕР ЗВУЧИТЬ ГОРДО» (до Міжнародного дня волонтерів)
Волонтерський рух – доброчинна діяльність, яка здійснюється фізичними особами на засадах неприбутковості, без заробітної плати, без просування по службі, заради добробуту та процвітання спільнот і суспільства в цілому. Людину, яка добровільно надає безоплатну соціальну допомогу та послуги інвалідам, хворим, особам і соціальним групам, що опинилися в складній життєвій ситуації, називають волонтером.
Роль волонтерства у соціальній сфері визнана на державному рівні, що знаходить своє підтвердження в окремих законодавчих документах, зокрема у законах України «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про соціальні послуги», в яких добровільна праця волонтерів визнається як необхідна та суспільно корисна. Уряди більш ніж 80-ти країн, у число яких входять і найбільш розвинені країни світу, визнали і сприяють розвиткові у своїх країнах національного волонтерського руху, розглядаючи його як діючий інструмент розвитку суспільства. У незалежній Україні розвиток волонтерського руху датується початком 90-х рр. XX ст., коли було створено службу під назвою «Телефон Довіри», де працювали волонтери (доброчинний Телефон Довіри в Одесі).
У волонтерстві можуть проявлятися й підсилюватися спільність, піклування, служіння, несення суспільної відповідальності, навчання та розвиток; волонтерство може скріплювати суспільство та вирішувати його проблеми. З появою Інтернету виникло віртуальне волонтерство, або онлайн-волонтерство. До його проявів належить, зокрема, наповнення найбільшого й найпопулярнішого інтернет-довідника – Вікіпедії.
Сьогодні волонтерський рух має глобальний характер. Волонтерська діяльність як прояв милосердя і доброчинності буде існувати доти, доки існує потреба людей у тій чи іншій допомозі та обмежена державна участь у задоволенні потреб своїх громадян, їхній соціальній підтримці.
У ХФКС виховна робота побудована на формуванні в учнів, у тому числі, й морального ставлення до оточуючих, тому знайомство вихованців з поняттям волонтерства і їх посильне залучення до ініціатив добрих справ є важливою складовою освітньої траєкторії закладу. Так, до Міжнародного дня волонтерів вихователями Горбенко О.Б. та Колеснік І.С. була проведена інтерактивна година спілкування «Я – волонтер». Метою заходу було: познайомити учнів з поняттям «волонтер», виховувати небайдуже ставлення до людей, які потребують допомоги, стимулювати пізнавальний інтерес вихованців до основ моральної культури, розвивати в учнівської молоді загальнолюдські чесноти.
В Україні існує давня традиція суспільної праці, взаємодопомоги, піклування про ближнього. Осіб, які працювали у цій сфері, називали громадськими діячами, альтруїстами, доброчинцями, добровольцями тощо. Настали нові часи і сьогодні таких людей називають волонтери. Вони допомагають іншим особисто або організовано в дусі партнерства і братерства.
Ми всі з’являємося на світ один для одного. Тільки разом, допомагаючи один одному, турбуючись один про одного, ми можемо підняти самих себе на п’єдесталі людяності.