ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «УКРАЇНСЬКА МОВА ПРОФЕСІЙНОГО СПІЛКУВАННЯ ТА ОСНОВИ РИТОРИКИ»
Згідно з «Планом проведення відкритих занять викладачами Харківського фахового коледжу спорту протягом 2023-2024 навчального року» у вівторок, 24 жовтня 2023 року для здобувачів освіти 2-го курсу проведено відкрите бінарне інтерактивне практичне заняття з навчальної дисципліни «Українська мова професійного спілкування та основи риторики» на тему: «Риторика в персоналіях. Риторика Стародавнього світу. Риторика України часів Київської Русі доби барокко, оратори XX-XXI століття», викладач Олена ГУЗЄВАТА.
На викладання цієї дисципліни згідно з Навчальним планом відведено 44 аудиторні години, в основному це практичні заняття. На занятті були присутні: заступниця директора з навчально-методичної частини Олена ФЕДУНОВА, методист навчальної частини Галина ДУСЬ, голова циклової комісії гуманітарної, соціально-економічної та природничо-наукової підготовки Олена БИКОВА.
На початку заняття всі присутні схилили голови перед загиблими на терміналі Нової пошти.
План заняття:
-
Повторення базових теоретичних знань про науку красномовства.
-
Публічний виступ: нотатки успішного оратора.
-
Риторика в персоналіях. Доповіді.
Викладач Олена ГУЗЄВАТА підготувала змістовну презентацію, де зазначено, що сьогодні для того щоб бути успішною людиною потрібно володіти мистецтвом спілкування. Далі розкрили маловідомі сторінки персоналій, які перевернули хід історії – від зрадника Феофана Прокоповича, який вигадав назву «Росія» до миротворців, таких як Ліна КОСТЕНКО та Любомир Гузар – голова УГКЦ.
Цікаві факти біографії було відкрито про всіх відомих засновників науки: Аристотеля, Цицерона, Квінтиліана, Сократа, Демосфена.
Багато говорили про ораторське мистецтво, про те, що ця наука РИТОРИКА з’явилась ще до нашої ери у Греції, про важливість жестів, дикції, словникового запасу, діапазону і тембру голосу, як треба зацікавити аудиторію, які властивості оратора надають мовленню особливу енергетику, якими засадами необхідно оволодіти. Студенти підготували короткі доповіді про засновників науки, був зазначений регламент 3 хвилини. Після доповідей викладач зазначала чи правильно доповідачі робили розстановки, логічні наголоси, короткі чи середні паузи. Далі студенти проговорювали скоромовки.
Цікава інформація була про ораторів-священнослужителів Ілларіона, Кирила Туровського, Любомира Гузара, бо церковнослужителі – це теж гарні оратори, які намагаються достукатись до душі людини. Розглянули твір «Повчання Володимира Мономаха», студентам задано домашнє завдання - виписати 10 порад з цього твору.
Згадали і про великого філософа доби барокко Григорія Сковороду, який свого часу багато мандрував Слобожанщиною, писав трактати і роздуми.
На занятті активно працювали, а саме – відповідали на запитання викладача, виступали з доповідями студенти: Андрій СЕРГІЙЧУК, Павло КУМІЧЕВ, Сергій КРИВКО, Данило КИРИЧЕНКО, Артем ТАРАНЕНКО, Кристина КУРАХ.
Під час заняття студенти опрацювали інтерактивну онлайн-анкету.
Наприкінці заняття викладач проаналізував заповнену анкету, що було відображено у діаграмі.
Викладач підвів підсумки, озвучив оцінки і задав домашнє завдання.
На занятті досягнуто поставлені цілі, викладач з самого початку зацікавив аудиторію, заняття проводилось у швидкому темпі, викладач постійно спілкувався з аудиторією. Заняття проведено на високому методичному рівні.