ІV МІЖНАРОДНИЙ ФОРУМ «ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ: НАВИЧКИ ДЛЯ МАЙБУТНЬОГО»
16.11.2023 року відбувся ІV міжнародний форум «людський капітал: навички для майбутнього». Форум тривав з 9.00 до 16.00. Мета форуму: сприяння інноваційному розвитку національної економіки та інтеграції України у загальноєвропейський кваліфікаційний простір. Для цього необхідно визначити пріоритети та вектор руху системи кваліфікацій , спрямованих на забезпечення ринку праці сучасними навичками та компетентностями. Програма форуму складалась з вітального слова та трьох сесій: СЕСІЯ 1. НРК. Єдиний кваліфікаційний простір. СЕСІЯ 2. Професійний стандарт – основа професійної кваліфікації. СЕСІЯ 3. Кваліфікації у сфері безпеки та оборони. Ведуча форуму - Юлія МАРТИН (заступниця керівника секретаріату Національного агентства кваліфікацій), модератори форуму: Юрій БАЛАНЮК (голова Національного агентства кваліфікацій), Тетяна СЕМИГІНА (членкиня Національного агентства кваліфікацій), Ганна РЄЗНІК (заступниця голови Національного агентства кваліфікацій), Богдан МОРКЛЯНИК (член Національного агентства кваліфікацій).
Національне агентство кваліфікацій України створило 40 кваліфікаційних центрів за 150 кваліфікаціями, 1500 осіб підтвердили свою професійну кваліфікацію, зареєстровано більш ніж 280 професійних стандартів .
З вітальним словом до учасників форуму звернулись спікери: Руслан СТЕФАНЧУК, Юлія СВИРИДЕНКО, Ніколас ШМІТ, Оксен ЛІСОВИЙ, Олексій ДНІПРОВ, Григорій ОСОВИЙ, Дмитро ОЛІЙНИК, Міхаель ПАУЛО.
Дмитро ОЛІЙНИК (голова Ради Федерації роботодавців України) у своїй доповіді зазначив, що 9 з 10-ти затребуваних робітничих професій підготовлюються у ПТУ, сьогодні потребуються нові професії, такі як сапери, реабілітологи, протезисти. Робочі місця готують вже сьогодні. Після перемоги воїнів необхідно буде забезпечити роботою, адже найкраща реабілітація – це праця.
Міхаель ПАУЛО (керівник проекту Skills4Rekovery) у своїй доповіді відзначив, що під час воєнного стану в Україні рівень безробіття збільшився на 18%. Також доповідач підкреслив важливу роль освіти у підготовці стабілізації економіки України. Спрямування вмінь і навичок на потреби сьогодення, забезпечення інтеграції в нинішню систему. Німецький Уряд запустив проект зі створення робочих місць для українців, залучають європейських експертів для налагодження плідних діалогів.
Під час вступної сесії виступили спікери: Сергій БАБАК, Урсула РЕНОЛЬД, Тетяна БЕРЕЖНА, Валерія ЮНАН, Руслан ІЛЛІЧОВ, Олександр ШУБІН.
З презентацією виступила Урсула РЕНОЛЬД (професорка освітніх систем у Швейцарській вищій технічній школі Цюріха (ETH), голова Центру економіки та управління системами освіти і навчання (CEMETS) та Швейцарської освітньої лабораторії CES). Вона зазначила що Україна є особливим випадком, де є чому навчитись, подолання викликів. У презентації показані можливості штучного інтелекту, цифрова трансформація та індивідуалізація навчання, вплив нових тенденцій на систему працевлаштування. Швидко з’являються нові технології, потрібна нова робоча сила, з не застарілими знаннями. В багатьох країнах навички не співпадають з тим, що вони отримали під час навчання, які неактуальні на новому робочому місці. У Швейцарії люди з застарілими знаннями вже не можуть застосувати свій досвід, їм доводиться оволодівати цифровізацією, сучасними навичками. Тільки так можна задовільнити навички майбутнього. Необхідно створювати систему, коли люди можуть від однієї спеціальності переходити на інші. За думкою Урсули це можливо при навчанні в прикладних університетах. Необхідна національна рамка кваліфікацій, включати неформальну, самостійну освіту, все проникну систему, куди входитимуть люди з різних джерел набутих навичок. Цифрова трансформація за наступні 20 років буде переходити від «жорстких» до «м’яких» навичок.
Тетяна БЕРЕЖНА (заступниця Міністра економіки України) навела статистичні дані про те, що більше шести мільйонів українців знаходяться сьогодні за кордоном, більше п’яти мільйонів – мають статус тимчасово переміщених осіб, після закінчення війни матимемо півтора мільйонів ветеранів, більше трьох мільйонів осіб зі статусом людей з обмеженими можливостями. Міністерство економіки України створюють прогноз ринку праці на наступні десять років, визначають перелік секторів, які необхідно нарощувати, на підставі аналізу багатьох джерел інформації зрозуміло які спеціальності будуть найбільш затребувані, це: інженери та технічні спеціалісти, військові кваліфікації, медичні працівники, фахівці енергетичної галузі, спеціалісти будівельної сфери, психологи. Для вступників у заклади вищої та фахової передвищої освіти за спеціальною програмою можна отримувати ваучер на навчання, минулого року таких ваучерів отримано 16 тисяч.
Під час 1,2,3 сесій виступали провідні фахівці різних галузей, вони зазначали про важливість Єдиного кваліфікаційного простору, про Професійний стандарт як основу професійної кваліфікації, про кваліфікації у сфері безпеки та оборони.
Наталія СТУКАЛО (заступниця голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти) розповідала про процес інтеграції в освітній процес, про освітньо-наукові та освітньо-творчі програми, які на сьогодні розроблені. Необхідна готовність випускників бути конкурентоспроможними на ринку праці. При акредитації освітніх програм сьогодні враховується ряд критеріїв – чи враховані потреби ринку праці, роботодавці повинні долучатись до викладацького процесу та перегляду та вдосконалення Освітньо-професійних програм.
Загалом за сім годин проведення Форуму учасники отримали багато цікавої та корисної інформації, статистичних даних, переглянули ряд змістовних презентацій.
Для тих, хто бажає передивитись запис трансляції Форуму, можна зайти за посиланням https://forum2023.nqa.gov.ua