тел./ факс (057) 763-21-51     |    61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3     |  e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua
Харківський фаховий коледж спорту
Харківський фаховий коледж спорту

Методична робота

«ВЕЛИКІ ПРАВА МАЛЕНЬКОЇ ДИТИНИ: ПРАВОВА КУЛЬТУРА ДЛЯ КОЖНОГО»

«ВЕЛИКІ ПРАВА МАЛЕНЬКОЇ ДИТИНИ: ПРАВОВА КУЛЬТУРА ДЛЯ КОЖНОГО»
Дитинство – найважливіший період у житті дитини. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги і захисту. Формування ціннісної моральної та правової практики для найкращого забезпечення інтересів дітей – одне з найважливіших завдань, що стоїть перед усіма учасниками освітнього процесу. Захист прав дитини, забезпечення нормативів законодавчої бази потребує участі кожного педагога, батьків, оточуючих дитину дорослих. Навчання правам людини – це довготривалий процес і здійснюється він на всіх етапах навчання і виховання дитини.

Право – це сукупність норм і правил, встановлених і захищених державною владою, що регулюють відносини людей у суспільстві. Правова культура включає в себе безпосередні дії людини, її поведінку в різних, часто непередбачених, життєвих ситуаціях. Вона передбачає вміння і готовність особистості вирішувати свої життєві проблеми, жити серед людей, спілкуватися з ними, орієнтуючись на морально-правові норми. Ознайомлення з правами носить пропедевтичний характер і готує дитину до засвоєння демократичних цінностей і прав людини в подальшому. Правова освіта учнів передбачає ознайомлення юних громадян з конкретними і зрозумілими їм правами.

Дітям доступні такі чотири групи прав:

1. Права на гідне існування, виживання, що включає право на життя і здоров'я, житло, їжу, імʼя, родину, турботу батьків, громадянство.

2. Права на розвиток, освіту, відпочинок і дозвілля.

3. Права на захист від приниження, насильства та експлуатації, а також особливі права дітей з інвалідністю та сиріт.

4. Права на свободу слова, думки та діяльності.

Необхідно зауважити, що, безперечно, діти мають права, але вони також мають і обов’язки. А саме:

1. Усі діти мають право на любов і турботу, та їх обов’язок поважати і любити своє оточення. Ставитися до людей так, як би хотіли, щоб ставилися до них.

2. Всі діти рівні у своїх правах. У відповідь – вони мають поважати близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної людини. Поводитись так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини.

3. Особлива турбота – дітям з інвалідністю. Необхідно бути толерантним до таких дітей. Поважати їх і допомагати їм.

4. Усі діти мають право на повноцінне харчування. Як слідство, діти повинні дотримуватись режиму харчування. Вживати продукти до кінця терміну придатності. Поважати працю кухарів.

5. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля. Але ж вони й самі мають дотримуватись правил моральної етики; організовувати дозвілля так, щоб воно приносило корись і не заважало іншим.

6. Усі діти мають право на освіту. Від них залежить сумлінність у навчанні; активна праця на уроках, підготовка до них самотужки, старанність під час виконання домашніх завдань.

7. Особлива турбота – дітям, які перебувають у конфлікті з законом. Щоб уникнути проблем, вони мають дотримуватись певних норм поведінки, прийнятих у суспільстві. Намагатись не створювати ситуації, які призводять до порушення закону.

8. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди, тож повинні поважати своє оточення. Давати нагоду кожному висловлювати свої думки. Не нав’язувати своїх поглядів іншим, якщо вони з ними не згодні.

9. Всі діти мають право на медичну допомогу, тому необхідно цінувати і дбати про своє здоров’я. Виконувати приписи лікарів у разі потреби.

10. Всі діти мають право на вільне спілкування. Це неможливо без поваги до співрозмовників. Необхідно коректно і тактовно висловлювати свої думки. Дотримуватись правил мовного етикету.

11. Особлива турбота – дітям без сімей. Обов’язок таких дітей з повагою ставитися до людей, які піклуються про них.

12. Жодну дитину не можна примусово залучати до праці, але вони можуть виконувати роботу, яка не завдає шкоди здоров’ю. Виконувати всі види обслуговуючої праці.

13. Всі діти мають право на інформацію, тобто самостійно знаходити інформацію в різноманітних джерелах. 

14. Жодну дитину не можна ображати або принижувати. Обов’язок – не ображати і не принижувати оточуючих.

15. Всі діти мають право на життя. Дотримуйтеся норм і правил поведінки, прийнятих у суспільстві. Уникайте ситуацій, що можуть спричинити нещасні випадки.

Завдання дорослих – забезпечувати інформування підростаючого покоління про їх права з обовʼязковим роз’ясненням обовʼязків, які з них витікають.


Наша адреса

61070, м. Харків, вул. Фронтова, 3
e-mail: hdvufk1@vnzkh.org.ua    

Подзвонити нам

(057) 763-21-51
ХФСПК © 2014-2021
Сайт создан "G-Studio"